CD
A legrégibb még használatban lévő külső tárolós megoldás a CD. 10 darabos kiszerelésben darabját 50-70 forint közt is beszerezhetjük (jellemzően vékony papír tokkal vagy tok nélkül, hengerben), de 50-es kiszerelésben ennél még néhány forinttal olcsóbban is hozzájuthatunk.
Ha csak egy darabért ugrunk le a boltba, akkor egy 200 forintos bankjegyet vigyünk magunkkal, annyiért biztosan megkapjuk, ráadásul időtállóbb, műanyag tokban. A MediaMarkt üzleteiben jelenleg egy 700 megás Verbatim írható CD 119 forint, míg az Edigitalban 170 forintnál kezdődnek az egydarabos, műanyag tokos lehetőségek. Az újraírható CD-ért ennél mindenhol többet, jellemzően 300-500 forintot kell fizessünk.
A kompakt lemezeknek van azonban több elég komolynak számító korlátjuk is: 650 vagy maximum 700 MB adat fér rájuk, ráadásul ehhez képest elég nagy a kiterjedésük. Arról nem is beszélve, hogy könnyen karcolódhatnak, ami akár adatvesztéssel is járhat.
DVD, Blu-ray
Bár egy DVD-re több (4,7 GB, illetve a kétrétegűre 8,5 GB) adat fér, a karcolódás-adatvesztés veszélye a CD-nél nem kevésbé vonatkozik a DVD-kre, melyek árai jellemzően a CD-kre vonatkozók dupláját teszik ki, a DVD-k ár-érték aránya tehát mindenképpen jobb.
A Blu-ray lemez a DVD-nél 5-ször több, 25 (illetve a duplarétegű 50) GB adat tárolására képes. Az árak márkától függően elég széles skálán mozognak. Míg a Memorex és a Verbatim Blu-ray lemezeit 1700-2000 forintért vehetjük meg, addig egy Kodak lemez ára 3500 forint körül mozog, egy ugyanolyan paraméterekkel rendelkező Panasonic-é pedig 5000 forint fölött van. Ez utóbbi összegért az olcsóbb márkák lemezeiből már újraírhatót vagy dupla rétegűt is kapunk.
A szaküzletekben még floppy lemez is található. Néhol már csak rendelésre hoznak, de akinek szüksége van 10 darab 3,5 hüvelykes hajlékonylemezre, az nagyjából 600 forintért megkaphatja a kisalakú floppykat tartalmazó csomagot. Ha más nem, emléknek.
Tartós tárolásra, például archiváláshoz kétségkívül jól alkalmazható a fenti 3 eszköz, bár a CD-s megoldás helyett az esetek többségében már DVD-t választunk, a CD a mérete okozta hátrány miatt megy ki a divatból.
Pendrive
Talán a legnépszerűbb mindennapi adathordozó a pendrive: méretben, ár-érték arányban és a fizikai sérülésekkel szembeni ellenállásban is előnyben van a CD/DVD/Blu-ray triászhoz képest. Ráadásul a lemezekkel ellentétben nem kell válogassunk, mindegyik "újraírható", sőt kisebb helyen is elfér.
Méret Ár(FT)
1GB 1500-2000
2 GB 2000-2500
4 GB 2500-4000
8 GB 4000-8500
16 GB 8500-13000
32 GB 20000-30000
64 GB 35000-60000
Külső winchesterek
Külső merevlemez vásárlása előtt először azt kell eldöntsük, hogy szánunk-e újabb konnektorhelyet a winchesterre, vagy jobban szeretjük, ha csak az USB-kábelt kell bedugni, és nem igényel több áramforrást az eszköz. Az előbbi esetben a 3,5 hüvelykes, míg az utóbbiban a 2,5 hüvelykes termékek közt nézelődjünk. Az utóbbi, kevesebb forrást igénylő merevlemezek rendszerint drágábbak is.
Egy 3,5"-es 500 GB-os Freecom FC 28604-es típusút a MediaMarkt-ban 24 990 forintért találtunk, egy ugyanekkora Seagate FreeAgent Desktopot pedig az Edigitalban 25 900-ért. Utóbbi "kistestvére", a szintén 500 GB-os, de csak 2,5"-es Seagate FreeAgentGo már jóval drágább, 38 900 forint.
Háttértár a neten
Minden adattárolásra alkalmas hely legolcsóbbika az online tárhely. Szinte mindegyik vonatkozó szolgáltatásnak van ugyanis nem túl nagy, de azért a hétköznapi felhasználó számára bőven elég hellyel szolgáló ingyenes változata. Az online háttértárakkal szemben felmerülő legnagyobb probléma: hiába a jelszó, hiába az ígéret, mégsincs meg a felhasználóban az a nyugodtság, hogy az adathordozó fizikailag is ott van az ő kis szobájában. Persze néha éppen ez a legnagyobb előny is.
Drop box
A webes felületről visszaállíthatjuk a fájlokat korábbi állapotukba, ráadásul meg is oszthatjuk és közösen kezelhetjük őket bármelyik másik Dropbox-felhasználóval. Ha valamit az egész világgal meg szeretnénk osztani - például nyilvánosan linkelni -, akkor nincs más dolgunk, mint az adott elemeket a Public mappába másolni.
A lehetőségek teljes megismeréséhez mindenképp ajánljuk a fenti videót.
Windows Live SkyDrive: sokkal nagyobb, de sokkal butább
Bár a Microsoft online háttértár szolgáltatása 25 GB-ig ingyenes, van egy elég komoly korlát: a fájlok egyenként nem lehetnek nagyobbak 50 MB-nál. A Windows Live Sky Drive-ra való feltöltés a dropboxos megoldáshoz képest jóval körülményesebb. Bár windows-os gépeken egy kis telepítgetés után megtehetjük, hogy egyszerűen behúzzuk a fájlokat az online felületre, más operációs rendszerek alatt ez még bütykölés árán sem működik.
Ha már egyszer felkerültek a fájlok, akkor a teljesen privát mód mellett a nyilvánosan elérhető mappánkba is rakhatjuk őket, a köztes megoldást pedig a csak bizonyos személyekkel (MSN/Live-felhasználókkal) való megosztás jelenti.
A fájlkezelés és -szinkronizálás terén említést sem érdemel a SkyDrive, sem automatikus szinkronizálásra, sem korábbi fájlverziók visszaállítására nincs lehetőség benne.
Ubuntu One
Az Ubuntut kiadó Canonical napokban indult, egyelőre meghívásos alapon működő online háttértár szolgáltatása tudásra a Dropbox és a SkyDrive között foglal helyet. Az ingyenes tárhely mérete a Dropbox-hoz hasonlóan 2 GB, ami havi 10 dollárért 10 GB-ra növelhető). Szintén a Dropbox-szal egyezik az is, hogy a fájlok automatikusan szinkronizálódnak, viszont egy-egy korábbi fájlváltozat visszaállítására nincsen lehetőség. Ennek a háttértárnak a legnagyobb hátránya az, hogy csak Ubuntu alatt működik - ez igencsak korlátok közé szorítja a felhasználók számát és lehetőségeit.
- Forrás:Technet
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése